Výroba

Výroba

Výroba fujary

Jedným z najčastejšie používaným drevom na výrobu je baza čierna. Výrobcovia ju radi používajú pre jej mäkkú dužinu v strede a jeho dobré rezonančné vlastnosti. Drevo sa reže mimo vegetačného obdobia, najlepšie v mesiacoch december, január, február, kedy, ako sa povie drevo spí a má v sebe najmenej miazgy.  Malo by sa rezať drevo, ktoré rastie vo vyšších polohách a ďalej od vody. Drevo je potom hustejšie a ma lepšie rezonančné a zvukové vlastnosti. Po prevŕtaní dreva vrtákom priemeru 16  mm, ho necháme schnúť asi 1 rok. Potom ho prevŕtame vrtákom na príslušný rozmer fujary a necháme schnúť  ďalšie 2 až 3 roky na  suchom, tienistom  mieste.

Druh dreva

Ja vyrábam  fujary z bazy, jaseňa, javora, agát…

Postup výroby

Píšťalovú trubicu ešte upravíme na žiadaný priemer ladenia. Keď máme trubicu píšťaly hotovú, urobíme tónotvorné zariadenie. Od horného konca trubice si nameriame vzdialenosť dvoch priemerov vŕtania píšťalovej trubice a nakreslíme si okienko príslušného rozmeru pre danú fujaru. Okienko vyrežeme nožíkom, dlátkom, pripadne ho opracujeme ihlovým pilníkom. Z vnútra trubice potom urobíme štrbinu, kanálik podľa šírky okienka. Klátik urobíme z lieskového dreva, ktorý z hornej strany zbrúsime asi o 1 mm a nasunieme ho do vyvŕtaného otvoru po okienko. Píšťalovú trubicu potom priečne prevŕtame vrtákom 9 až 10 mm až cez klátik, pre prívod vzduchu zo vzduchovodu. Ak máme toto hotové, tak môžeme z fujary vylúdiť tón. Potom upravujeme klátik a hranu, aby tón bol čo najčistejší. Skracovaním trubice prevedieme ladenie fujary na požadovaný základný tón a od neho odvodené alikvotne tóny. Potom si rozmeriame bočné hmatové otvory: dĺžku fujary rozdelíme na 14 dielov – táľov. Od dolného konca nameriame 2 krát táľ a plus priemer vŕtania a vyvŕtame prvú dierku. Druhú dierku vyvŕtame vo vzdialenosti plus 1 taľ, plus polovica priemeru dierky. Tretiu dierku vyvŕtame vo vzdialenosti plus 1 taľ,
Vzduchovod po dĺžke vyvŕtame vrtákom 12 až 13 mm a požadovanej dĺžky. V hornej časti ho prevŕtame vrtákom 9-10 mm a spojíme ho cecúľom s píšťalovou trubicou. V spodnej časti vzduchovodu asi 4 cm vyvŕtame otvor pre celúľ, ktorým budeme fúkať vzduch do fujary. Koženou zátkou utesníme otvor vzduchovej štrbiny.

Píšťalovú trubicu po hranu namočíme do parafínového oleja na 6 až 8 hodín, priebežne ju z vnútra pomocou vytieráku napúšťame parafínovým olejom. Na vzduchovode utesníme otvory a naplníme ho parafínovým olejom na 3 až 4 hodiny.

Píšťalovú trubicu a vzduchovod ešte povrchovo upravíme, namoríme, alebo vyrezané ornamenty vyleptáme zriedenou kyselinou dusičnou. Necháme zrieť asi štyri dni a potom natrieme šelakom.
Takto vyrobenú píšťalovú trubicu a vzduchovod spojíme koženým remienkom a fujara je hotová.